tt a szolnoki Új Néplap Szerkesztőségébe érkező levelekre küldött válaszaimat olvashatjátok, amik úgy nevezett "gyors elemzések", rövid, tömör, lényegkiemelő jellemrajzok.
Kedves Anyuka!
Élénk színek, nagy formák, lendületes vonalak jellemzik a rajzokat. Az ilyen jellegű harsányság mögött többnyire megsebzett lélek áll.
Mind a három rajzon a formák elnagyoltak, ami türelmetlenségre vall. Az alapvonal halvány és bizonytalan. A napocska megbújik a sarokban, mégis sok benne az energia. A nagy türelemmel megrajzolt virág a sovány szívek, a kisgyerek szeretet iránti vágyódását mutatja. Nem azt a fajta odafigyelést kapja, amire neki szüksége van. Olyan helyzetbe került, amivel nem tud mit kezdeni. Tibcsi biztonságérzetén esett csorba, azon a biztonságérzeten, amit csak egy családi miliő tud megadni. A kisgyerek egyedül van a gondjaival.
A kisfiú intelligenciájához és a jó értelmi képességéhez nem fér kétség. A kecses virág a szivárvány is erről árulkodik, ugyanakkor a bizakodás és egy kellemes és biztos jövő képei is egyben.
Látom, hogy Önt a segítés szándéka vezérli, és köszönöm, hogy megosztotta velem a gondjait, épp ezért lehet, hogy nem fog a szívébe zárni. Ha egy gyerekkel problémák vannak, először a családi hátteret, a szülők közötti viszonyt, a tágabb - szűkebb családi légkört kell vizsgálni. Milyen példát lát a gyermek? Mint tudjuk, saját példánkkal nevelünk és nem szabályok, különféle elvárások betartatásával. Tibcsihez különösen nagy odafigyeléssel, finomam lehet közelíteni a konkrét kérdések, a felelősségre vonások csak rombolják az amúgy is ingatag önérzetét. Újra kell őt építeni, a bizalmát vissza kell szerezni, hogy higgye el, mennyire szerethető kisfiú még akkor is konokul, makacsul viselkedik.
A különböző programok is, akkor érik el a céljukat, ha azt együtt teszi a család. Sportra és szabálytiszteletre lehet úgy is nevelni, ha együtt fociznak, társasjátékoznak. Nagyon sokat jelent és rettentő építő, ha olyan programokban vesznek részt, ahol együtt tudnak nevetni, amit még napok múlva is fel tudnak idézni, újra átélve a pozitív élményeket.
Egy kisgyerek sokat elárul érzéseiről és gondolkodásáról játék közben. Csak figyelni kell. Ha ez az odafigyelés működik, akkor a szülő nem viszi el a gyereket olyan sportra, vagy tanfolyamra, amire nem áll készen, mert lehet nem újbóli idegen környezetbe, új helyzetbe akar kerülni, hiszen még a folyamatban lévő változásokat sem dolgozta fel.
Jót tesz, ha sokat olvasnak vagy mesélnek Tibcsinek esténként! Meséléskor a kisgyerek a fantáziáját használja, belső képeket teremt, ami az értelmi és érzelmi fejlődésének a legfőbb segítője, nem beszélve arról, hogy a mesélő szülő és a kisgyereke közt ilyenkor egy különös atmoszféra, szavak nélküli összefonódás alakul ki. A rendszeres esti olvasás biztonságot ad a kisgyereknek, amire Tibcsinek most a legnagyobb szüksége van.
Szeretettel Filó Melinda
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.