Hirdetés

Hirdetés

Elérhetőségem

melindafilo@gmail.com

30/649-0694

Állandó oldalak

Naptár

december 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
">

Blogajánló

2013.04.27. 06:06 melindagrafológia

A gyermekrajzokról

 

    A gyermek rajza maga a gyermek. Saját szavaival még nem tudja kifejezni érzéseit és gondolatait, de a rajzai már beszédesek, közvetítik a pillanatnyi hangulatát. 

A játék egyik alfájának tekinthetjük a rajzolást, amely lényegében a gyerek belső folyamatainak közlése a külvilággal és egyben saját tudatával, önmagával” írja Feuer Mária A gyermekrajzok fejlődéslélektana című könyvében.

  A figyelő felnőtt mindig képet kap arról, hogyan érzi magát a gyermeke a családban, milyen a viszonya másokhoz és önmagához.

  A rajz egy tükör a szülőknek és a környezetének egyaránt. Saját magukat láthatják viszont, ahogy egymással és a gyerekeikkel bánnak.

   A rajzok figyelemfelhívások, a túlgondoskodás nyomasztó terhe alóli szabadulás vágya, vagy a túlzott aggódás miatt szinte „vitrinben tartott” gyermek segélykiáltása. A dac, az ellenállás épp úgy megjelenik a rajzokban, mint a boldogság és harmónia.

 A gyermek fokozottan érzékeny a családban működő erők rezgéseire. A szülők között felborult harmóniát, akkor is érzékeli, ha nincs hangos veszekedés a családban.

   A gyerekek szeretnek rajzolni, hiszen azon túl, hogy ez egy kifejezésmód számukra, a rajzolással mindegy kiírják magukból az érzéseiket. Így szabadulnak meg a félelmeiktől, esetleges szorongásaiktól.

- Hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy ebben a tevékenységben a gyermek képes újjáteremteni a világot. Ahogy az írásnál, a kéz, csak mint  fiziológiás eszköz vesz részt az író folyamatban,  a rajzolás esetében  az egész gyermek rajzol, amit  szíve-lelke diktál. Látható, ahogy kirekeszti a külvilágot, és teljes lényével átadja magát az alkotásnak.

   A gyermekrajzok tanulmányozása több mint egy évszázados múltra tekint vissza.

A rajz elemeire bontva értelmezhető,de nem lehet felállítani egy szótár szerű jelentéstartalmat, hisz minden kisgyerek más és más céllal érkezett e világra.Üzenete, van minden satírozásnak, vonalnak, formának, helynek, és színnek. Ezen túl szimbolikus értelmezése van az alakok, formák és színek egymással való kapcsolatának is. A megértés mégsem lehet teljes a rajzokat értelmezni kívánó felnőtt intuíciós képessége nélkül, amivel mintegy hagyja, hogy a rajz megszólítsa őt, ezzel magában fogadja azokat az érzéseket, amiket a rajzoló küld a külvilág felé.

Szólj hozzá!

Címkék: gyermekrajzokról


A bejegyzés trackback címe:

https://kezirasod.blog.hu/api/trackback/id/tr705242725

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása